Larva Tropikal Akvaryum'a Hoşgeldiniz

  • Tropikal deniz canlıları

  • Kişiye özel akvaryum tasarımı

  • 3500'den Fazla ürün

Markalar

 

 

Bitkili Akvaryum Kurulumu ve Temel Bilgiler

Yeni başlayanlar için kendilerine en uygun olan akvaryumu kurarken yükseklik 55 cm yi geçmemeli, en ideal ölçü ise 40-50 cm dir.  Genişlik ise en az 40 cm olmalıdır. Uzunluk ta ise kullanılacak aydınlatma armatürlerinin uzunluklarıda göz önüne alınarak seçim yapılır

Bir çok farklı taban malzemesi, bitkili akvaryumlarda başarılı sonuçlar alınmasına olanak veriyor. Bunları kısaca açıklayalım.

BAŞLICA MALZEMELER: dere kumu, lavalit (lav kayası), turba, torf (bitki toprağı)kurutulmuş  kil küpleri (1cm ye 1cm) balçık, substrat,perlit,aquaclay,  floredepot, peat, ve birçok ticari markanın farklı isimlerde piyasaya sunduğu ürünler.

 

 

3-Akvaryum ekipmanları:
filitre—– tercihen dış filitre—— su hacmini 1saatte en az üçkez  devridaim yapmalıdır.   (kesinlikle karbon kullanılmamalıdır)
ısıtıcı—– suyu uygun su sıcaklığına getirecek, tercihen 24-26 derece sıcaklığını sabitlemeye yetecek güçte
derece———————
karbondioksit üreteci   ve yardımcı elemanları—-reaktör,  kabarcık sayacı
ışıklandırma tertibatı——- minimum litre başına.0,5 watt olacak şekilde düzenlenmelidir.
karantina tankı——–kesinlikle şarttır çünkü bitkili akvaryumlarda kimyasal madde kullanmak son derece sakıncalıdır.
test kitleri——-ph–gh ve mineral ölçüm setleri.
bitki makası
bitki tutacağı
dekorasyon malzemeleri——— taş, kaya, kütük, kök     özellikle dekorasyon malzemelerini salınım yapmayanlarını tercih edin.

 

ZEMİN  KURULUMU

 

Zemin kurulumunda önce hangi malzemeleri kullanacağımıza karar vermeli ve kurulumu ona göre yapmalıyız. Zemin hazırlandıktan sonra, yavaş yavaş akvaryumun suyu yarıya kadar doldurulur, bundan sonra akvaryuma koyacağımız, filitre,ısıtıcı, derece,co2 sistemi dekorasyon malzemeleri ve akvaryuma koyacağımız bitkiler dikilerek  suyun geri kalanı doldurulur.

 

BİTKİ SEÇİMİ VE DİKİMİ

İlk etapta bakımı kolay ve kolayca büyüyen bitkileri tercih etmelisiniz. (Egeria Densa,  Cabomba,Echindorus Amazonicus, Echindorus Tenellus, Karvalahti Demersum, Hygrophila Polysperma , Anubias ın bir çok türü, Crinum Thanium, cCrdamin Lyrata, Ludviga Repens v.b

 

Bitki dikimi yapılırken önce arka plan bitkisi dediğimiz türler Egeria Densa, Cabomba,Ludviga Repens, Crinum Thanium, Cardamin Lyrata gibi kolayca büyüyerek akvaryumun arka kısmını kaplayacak bitkiler dikilir. Varsa aralara koyacağımız dekorasyon malzemeleri(kök, kaya,kütük) ve diğer malzemeler koyulduktan sonra, orta plan bitkileri denilen bitkiler bu dekorasyon malzemelerinin aralarına dğıtılarak dikilir. Dikim yapılırken, bu bitkilerin geniş bir alana ihtiyacı olup olmadığı göz önüne alınmalıdır. Daha sonra da ön plan bitkisi dediğimiz ve kısa boylu bitkiler dikilerek dikim işi tamamlanır.

 

Bundan sonra biyolojik oluşumu başlatacak, bakteri kültürleri ilave edilerek  sistem faaliyete geçirilir. Bu aşamada 1-2 gün ışıklandırma sistemi ve co2 sistemi çalıştırılmamalıdır.

 

AKVARYUMA BALIK KOYULMASI

 

Akvaryuma balık koymak için, ortalama 15-30 gün beklenmelidir, bundan sonra yavaş yavaş gün aşırı balık ilaveleri yapılmaya başlanmalıdır.

 

Balık seçimi yapılırken bitkilerle uyumlu olup olmadığıda iyice araştırılmalıdır. Yoksa güzelim bitkileriniz tarımar edilebilir, yada afiyetle mideye indirilebilirler.

 

 

 

 

Popüler Ürünler

İnidirimdeki Ürünler

Bitkili Tank Kurulumu

Larva Sosyal

Sipariş İçin Mesaj Bırakın Biz Sizi Arayalım.